Syn.: Doronicum arnica Garsault, Doronicum oppositifolium Lam., Arnica alpina Willd. ex Steud.
Česká jména: anjelský traňk (Huber 1596), prha chlumní (Presl 1819, Opiz 1852, Sloboda 1852, Čelakovský 1879), prha chlumní, arnika (Polívka 1912), (prha) arnika (Dostál 1950), prha chlumní (Dostál 1989), prha arnika, prha chlumní (Kubát 2002)
Slovenská jména: prha kozí, kozia briadka, anjelský trank, prhašlakové koření (Reuss 1853), arnika horská (Novacký 1936, Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Evropa, na jihu kontinentu od Portugalska po Jižní Karpaty, na severu od jižního Norska po Pobaltí. V Čechách se vyskytuje roztroušeně v horských oblastech, na Moravě pouze v Hrubém Jeseníku, v Moravskoslezských Beskydech a na Dačicku. Na Slovensku snad jen na Kysucích a Oravě.
Ekologie: Roste na loukách, vřesovištích, lesních světlinách i v kosodřevině, v pásmu od podhůří po subalpínský stupeň, vždy na kyselé půdě. Kvete června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, chudě větvenou lodyhou, 20–60 cm vysoká. Listy v přízemní růžici a na lodyze 1–3 páry listů vstřícných, úbor je žlutý až žlutooranžový, 5–8 cm v průměru. Plodem je nažka.
Využití: Arnika je prastará léčivá rostlina, vždy byla ceněna tinktura z květů této byliny, škála jejího používání byla velice široká – od pohmožděnin a revmatismu až po léčbu mrtvice. Její sběr vedl na mnoha místech ke zničení původních stanovišť.
Ohrožení a ochrana: Prha arnika patří k ohroženým druhů naší květeny (C3), ve stejné kategorii podléhá i ochraně podle zákona (§3). Chráněna je i v Polsku, Německu, Maďarsku, Rumunsku a na Ukrajině.
Fotografováno dne 3. 8. 2003 (Česko, Šumava, Modravské slatě).